طراحی سایت آموزش مجازی و ساخت وب سایت آموزش آنلاین

مسیر نما :مقاله

نحوه ایجاد و طراحی سایت آموزش مجازی

طراحی سایت آموزش مجازی هرگز تا این حد محبوب نبوده است. در سال های اخیر، تعداد دانش آموزان و دانشجویانی که مایل به ادامه تحصیل هستند، بخصوص کسانی که در برنامه ها یا تخصص های دانشگاه های خارج از محدوده سکونت و اقامت خود ثبت نام می کنند، به طور پیوسته افزایش یافته است.
اهمیت طراحی سایت آموزش مجازی در حالی که همه به دنبال مکانی برای تحصیل غیر فیزیکی یا آنلاین هستند به سادگی قابل درک خواهد بود. طراحی سایت آموزش مجازی توسط یک موسسه آموزشی در صورت جامع بودن و دارا بودن امکانات کافی، همان چیزی است که دانش آموزان به دنبال آن هستند.
نام دامنه مناسبی را برای طراحی سایت آموزش مجازی انتخاب کنید. نام تجاری، همراه با آدرس وب (مناسب)، همان چیزی است که مخاطبان و کاربران وب سایت شما در ابتدا متوجه آن خواهند شد. نام دامنه نه تنها اولین برداشت را برای کاربر ایجاد می کند، بلکه به شناخت نام تجاری و همینطور میزان حرفه ای بودن سایت برای مخاطبین نیز کمک خواهد کرد.
بنابراین در طراحی سایت آموزش مجازی نام دامنه مناسب اهمیت ویژه ای دارد. نام دامنه به وضوح نمایانگر پیشنهادات یک موسسه آموزش نیز هست. بهترین نام دامنه کوتاه و واضح است، نوشتن و تلفظ آن نیز آسان است.

طراحی سایت آموزش مجازی

طراحی سایت آموزش مجازی با اطمینان از امنیت وب سایت

حضور کاربران در سایت های آموزش مجازی یا آموزش آنلاین با اهداف مختلفی صورت می گیرد. ساخت وب سایت آموزش آنلاین با نگاهی به امنیت سایت و امنیت اطلاعات کاربران، اهمیت ویژه ای دارد. به طور معمول مخاطبین در سایت های آموزش آنلاین یکی از سه اقدامات زیر را انجام می دهند.

    داده های شخصی خود را برای دریافت اطلاعات سایت ثبت و ذخیره می کنند.
    وقت زیادی را در سایت می گذرانند.
    اسناد مختلف را بارگیری یا پرونده های شخصی و تحصیلی را بارگذاری می کنند.

در طراحی سایت آموزش مجازی دارا بودن تمام گواهینامه های SSL مورد نیاز ضروری است.

بهینه سازی و پاسخگویی به کاربران در طراحی سایت آموزش مجازی

یکی دیگر از فاکتورهای بسیار مهمی که به طور حتم باعث موفقیت و پیشرفت وب سایت های آموزش آنلاین و طراحی سایت آموزش مجازی حرفه ای می شود، بهینه سازی سایت است. از طرفی دیگر طراحی سایت آموزش مجازی با قابلیت پاسخگویی به کاربران، نکته مهمی است که باعث افزایش اعتماد در مخاطبین نسبت به سایت شما می شود.
بدون بهینه سازی موتور های جستجو، جایگاه وب سایت می تواند به طرز چشمگیری کاهش یابد. بهینه سازی حرفه ای موتور جستجو موقعیت صفحات طراحی شده وب سایت آموزش آنلاین را بهبود می بخشد که در نتیجه امکان ارتباط با وب سایت برای کاربران در آینده ساده تر خواهد شد.

طراحی سایت آموزش مجازی، طراحی ریسپانسیو

به لطف فراگیر شدن اینترنت در هر نقطه و هر محدوده ای قسمت عمده ای از یادگیری در حین حرکت انجام اتفاق می افتد. بنابراین طراحی سایت آموزش مجازی بر اساس طراحی ریسپانسیو اهمیت ویژه ای خواهد داشت.
در طراحی سایت آموزشی و یا ساخت وب سایت های آموزش آنلاین، با توجه به نیاز و انتظارات کاربران، می توان شاهد وجود تقاضا برای تولید محتوای تصویری، ویدیویی و همینطور متنی بود. بنابراین طراحی سایت آموزش مجازی با توجه به این نکات ضرروی است.
ساخت وب سایت های آموزش آنلاین برای ایجاد یک بستر سریع و حرفه ای در حوزه یادگیری، بیش از هر زمان دیگری امروزه مورد توجه قرار می گیرد. سایت هایی که بهترین امکانات و ویژگی های ممکن را برای مخاطبین خود طراحی کرده باشند، قطعا در بین اولین گزینه های بازدید قرار می گیرند.

طراحی سایت آموزش مجازی متناسب با نیاز مخاطب

یک وب سایت آموزشی می تواند بستری کاملاً گسترده به شمار آید که از وب سایت های دانشگاه های دولتی گرفته تا وب سایت های کتاب های رنگ آمیزی کودکان، از وبلاگ های دارای منابع گرفته تا وب سایت های حرفه ای اختصاص داده شده برای توسعه یادگیری، شامل می شود.
بنابراین طراحی قالب و الگوی مناسب در این حالت به تنهایی کافی نیست. مشاوره طراحی سایت آموزش مجازی امکان انتخاب مناسب ترین نوع قالب سایت های آموزشی را برای کاربران فراهم می کند.
در طراحی وب سایت آموزش آنلاین باید از رنگ های خنثی مانند سفید، آبی، قهوه ای، سیاه، سبز و غیره استفاده کرد. اگر مخاطبان شما کودکان هستند، ترجیحاً با انیمیشن و تصویرگری زیاد، طرحی رنگارنگ را انتخاب کنید. در صورتی که مخاطبین شما افراد بزرگسال، دانش آموزان، دانشجویان یا غیره هستند، از رنگ های کم تر و مناسب تری در طراحی سایت آموزش مجازی استفاده کنید.
یک وب سایت آموزشی موفق، میزان زیادی از اطلاعات شامل تصویر، متن و محتوا را به کاربر ارائه می دهد. تصاویر یا مجموعه آیکون هایی که به طور خاص برای وب سایت طراحی شده اند، می توانند به جمع و جور بودن وب سایت آموزش آنلاین کمک کنند.

در دسترس بودن یک اصل مهم در طراحی سایت آموزش مجازی

دانش آنلاین خود را در دسترس همه قرار دهید. علاوه بر بهینه سازی سایت آموزشی برای دستگاه های مختلف، سعی کنید وب سایت را با کم بینایان یا نابینایان سازگار کنید تا راحت تر اطلاعات موجود در سایت را یاد بگیرید.
کیفیت صدا یا فیلم در سایت های آموزشی یک امتیاز عالی است. با این حال، بسیاری از افراد در طراحی سایت آموزش مجازی به جزئیات مهمی از جمله امکان وجود زیرنویس برای ویدیوها و غیره توجه نمی کنند. این در حالی است که بسیاری از کاربران سایت های آموزش آنلاین، عموما در محل خاصی قرار ندارند و شرایط پیگیری آموزش های تصویری بدون وجود زیرنویس یا صدای باکیفیت برای آن ها فراهم نیست.
در طراحی سایت آموزش مجازی با نگاهی به نوع مخاطبین و بررسی اینکه آیا مخاطبین شما ایرانی یا خارجی هستند، باید نسبت به انتشار مطالب اقدام کنید. اگر مخاطبان هدف شما خارجی هستند، وب سایت باید چند زبانه باشد.
بنابراین طراحی سایت آموزش مجازی چند زبانه می تواند در نوع خود یک امتیاز مثبت و مهم به شمار آید. در طراحی سایت آموزش مجازی چند زبانه باید همه اطلاعات، از جمله اطلاعات تماس و شروع به کار موسسه، برای همه واضح باشد. طراحی سایت آموزشی آنلاین چند زبانه آسان نیست.
چنین وب سایتی باید حاوی اطلاعات یکسان در تمام صفحات باشد و از طرف دیگر، باید حاوی اطلاعات خاصی باشد که فقط مورد نیاز کاربران از خارج از کشور است.
به عنوان مثال ، موسسات آموزشی که دانشجویان خارج از کشور را هدف قرار می دهند، لازم است تا اطلاعات خاصی را در اختیار کاربران قرار دهند. منظور مخاطبان در سراسر جهان این است که تصاویر شما باید طیف گسترده ای از نژادها و ملیت های مختلف را به تصویر بکشد.

طراحی سایت آموزش مجازی برای یادگیری آنلاین

همیشه به یاد داشته باشید که مردم برای یادگیری به شما مراجعه می کنند. هدف اصلی آن ها البته یادگیری آنچه شما به آنها می آموزید است، اما به همان اندازه جامع بودن اطلاعات در وب سایت آموزشی ضروری است.

طبقه بندی مطالب در طراحی سایت آموزش مجازی  

با ایجاد یک دسته بندی منطقی که پیمایش آن برای کاربر آسان است، به افزایش مدت زمان حضور کاربر در سایت کمک کنید. آموزش های ویدئویی را از مطالب متنی یا تمرین های صوتی از کتاب های درسی جدا کنید. با دقت طبقه بندی را طبق یک سلسله مراتب خاص برنامه ریزی کنید.
به عنوان مثال، یک وب سایت آموزش آشپزی می تواند دستورالعمل ها را به روش های مختلف طبقه بندی کند. بر اساس نوع غذا، زمان آماده سازی، مواد تشکیل دهنده و سایر مواردی که با این روش کاربر شرایطی ساده تر را برای پیمایش مراحل شاهد باشد.